یکی از روش های مرسوم در زمینه برش فلزات، برش از طریق دستگاه لیزر بوده و عمدتاً امروزه به این روش فلزات برش داده می‌شوند.

تفاوت دستگاه های برش مکانیکی و لیزری

از قدیم‌الایام تا اختراع لیزر، برش ورق های فلزی به صورت دستی و مکانیکی انجام ميشد و میزان خطا برش به مراتب بیشتر از برش های لیزری بوده است. پس از اختراع تکنولوژی برش لیزری، خطاهای برش به میزان قابل توجهی کاهش یافته و میتوان شکل‌های هندسی پیچیده‌تری را با استفاده از دستگاه برش لیزر فلزات طراحی کرد.

انواع فلزات قابل برش با لیزر

• فولاد
• آهن
• آلومینیوم
• استیل
به طور کلی تمامی فلزات قابل برش با لیزر بوده و می توانید با ظرافت و دقت عمل برش را انجام دهید.
در فرآیند برش با لیزر، با ایجاد گرمای بیش از حد بر روی فلز مورد نظر، برش انجام شده و می توانید اشکال هندسی مورد نظر را طراحی نمایید.

برش لیزر 3 - برش لیزر ایران

بهترین دستگاه‌های برش لیزر فلزات

• برش CNC
یکی از محبوب ترین دستگاه های برش لیزری، دستگاه سی ان سی است و می توانید در صورت استفاده از دستگاه، با سرعت و دقت بیشتری عمل برش را انجام داده ، همچنین اگر آشنا به کامپیوتر هستید، می توانید با استفاده از نرم افزار هایی همانند AutoCad , Corel , … نحوه انجام برش را طراحی و برنامه‌ریزی کنید.

• برش لیزرگازی
یکی از دستگاه های لیزری که کاربرد بیشتری در صنعت دارد، برش لیزری گازی بوده که با استفاده از گاز دی اکسید کربن انجام می‌شود. در لیزر گازی از طول موج خاصی استفاده شده و امواج فروسرخ باعث برش اجسام می شود. از مزایای این دستگاه وجود امواج فروسرخ لیزر بوده که در محدوده بینایی انسان نبوده و باعث ضعیف شدن چشم نمی شود.
پرتاب لیزر فروسرخ قطر بسیار کمی داشته و به خاطر انعکاس پرتو در آیینه‌های دستگاه و انعکاس دوباره آن بر روی سطح ورق مورد نظر باعث برش یا حکاکی می شود.

رعایت موارد ایمنی

قبل از آموزش و اطلاع از کار دستگاه برش به هیچ عنوان اقدام به برش کاری نفرمایید. حتماً سعی کنید پس از انجام برشکاری، دستگاه مورد استفاده را با الکل تمیز نمایید. پیشنهاد می کنیم در زمان استفاده از دستگاه دستکش و عینک مخصوص را فراموش نفرمایید.

استفاده از نیروی کار و بررسی دوره ای دستگاه

تمام فرآیند برش لیزر فلزات به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می‌شود و هیچ نیروی انسانی در برش کاری دخالت ندارد. برای بالا بردن راندمان کار و جنبه نظارتی بر دستگاه برش لیزر فلزات، وجود افراد متخصص در این زمینه بسیار ضروری است. همچنین این دستگاه به صورت دوره ای نیاز به سرویس دارد و حتماً از تکنسین‌های آشنا به دستگاه برای سرویس‌های دوره ای استفاده نمایید تا از وقوع نقص فنی و ایراد جلوگیری شود.

مصرف انرژی دستگاه برش لیزری

مصرف برق دستگاه های برش لیزر بسیار بالا بوده و با توجه به نوع فلز و ضخامت آن، می تواند بیشتر باشد. در زمان برش حتماً روش استفاده و نرخ برش را نیز مد نظر داشته باشید.

طریقه انجام برش لیزری تبخیری

برش لیزری تبخیری مانند سایر روش ها وابسته به پرتوهای نور فروسرخ و آینه های دستگاه لیزر است. با افزایش دمای متمرکز شده به نقطه جوش فلز رسیده و موجب تبخیر و ایجاد حفره در دستگاه و ورق مورد نظر می شود.

برش اجسام فلزی براق به صورت گازی

به دلیل بازتاب نور ورقه فلزی براق، با تاباندن اشعه لیزر باعث انعکاس نور از سطح فلز شده و در نتیجه باعث آسیب رسانی به آینه ها و عدسی های دستگاه می شود. بهتر است در زمان استفاده از برش لیزری گازی حتماً موارد ایمنی را رعایت نمایید.

نکته پایانی

در نظر داشته باشید که برش لیزری فلزات روز به روز در حال پیشرفت است و سعی می‌شود دستگاهی تولید شود که از نظر اقتصادی و انرژی مقرون به صرفه بوده و برشکاری با دقت کامل و بدون نقصی انجام شود.

برش لیزر 4 - برش لیزر ایران.jpeg

مجموعه برش لیزر ایران از سال 89 تا کنون با بیش از یک دهه تجربه در استان البرز شهرستان کرج در کنار شما همراهان گرامی و ارجمند بوده است، این مجموعه همواره با ارائه خدمات نوین و پیشرفته در کنار پرسنل و نیروی کارحرفه ای ، به صورت سه شیفت و با کار شبانه روزی جهت کسب رضایت و ارائه خدمات به موقع، برای مشتریان خود تلاش میکند.

شما همراهان گرامی میتوانید جهت دریافت خدمات برش لیزر فلزات در کرج و همچنین آگاهی از سایر خدمات مجموعه برش لیزر ایران با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

همواره از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم

مجتمع خدمات برش لیزر ایران