تعهد به تعمیر و نگهداری دستگاه لیزر برش می­تواند هزینه کل مالکان را کاهش دهد.

توقف‌های نامنظم و ناخواسته، معضل بزرگی برای عملیاتِ ساخت‌وساز است. داشتن یک برنامه تعمیر و نگهداری هوشمند و توانمندسازی یک تیم تعمیر و نگهداری می­تواند این چالش های غیرمنتظره در تولید را از بین ببرد.

تعمیر و نگهداری موفقیت به معنی اصلاح تجهیزات تولید نیست. بلکه به معنی این است که از نیاز پیدا کردن به تعمیر این چیزها جلوگیری کنیم.

متأسفانه، همة تولیدکنندگان این را درک نمی­کنند. آن‌ها می‌ترسند که تولید را متوقف کنند چرا که اگر دستگاه در حال کار نباشد کسب درآمد نمی‌کنند. البته، از آنجائی که تعمیر و نگه­داری مناسب در این موقعیت های شغلی تحت فشار و به خاطر تحویل محصول نادیده گرفته می­­شود، هر نوع توقف که اتفاق می‌افتد معمولاً غیرمترقبه است. اگر این توقف ها از حد خود فراتر رود دستگاه ها نمی‌توانند به صورت طبیعی و معمول کار خود را ادامه دهند.

این عدم تعهد به تعمیر و نگهداری مناسب، حتی تا ماشین های برش لیزر هم گسترش یافته که در بعضی موارد می‌تواند بیش از یک میلیون دلار هزینه داشته باشد. بیش از همه چیز، نیاز به زمان روشن بودن و کار مفید دستگاه ها عاملی برای این فاجعه است.

این نگاه به نحوه‌ی خرجکرد و هزینه‌ی قطعات نگاهی کوته فکرانه است. بالاخره، توقف های غیرمنتظره برای تعمیر دستگاه برش لیزری است که یک چرخه­ی تولید را دچار اختلال می­کند. با این حال، توقف برنامه­ریزی شدة تعمیر و نگهداری، در دسترس بودن دستگاه لیزر برش را به حداکثر ممکن می‌رساند و نیاز به تعویض قطعات گران قیمت و زمانِ سرویس را کاهش می­دهد. تعمیر و نگهداری مناسب به کاهش هزینه های کلی قطعات تولید شده کمک می­کند.

دستگاه لیزر برش 4

نگاهی به هزینه های طول عمر دستگاه

اکثر سازندگان زمانی که به دنبال سرمایه گذاری بر روی دستگاه برش لیزری هستند در مورد هزینه های نگهداری دراز مدت فکر نکرده و آن را پیش بینی نمی‌کنند. آن‌ها آن را با تجارت یک به یک و مستقیم مقایسه می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک شرکت ساختمانی ممکن است برآورد کند که با توجه به برق، گاز و برخی مواد مصرفی یک لیزر 20 هزار دلار در سال برایشان کار خواهد کرد. اما یک تصور کامل از آنچه که واقعاً برای دستگاه هزینه می‌کند، باید تمام قطعات یدکی و هزینه های خدماتی را نیز شامل شده و در نظر بگیرد.

یک بررسی که هزینه های طول عمر 25 دستگاه برش لیزر برای برندهای مختلف را مورد بررسی قرار داده، هزینه­ هایی را برای مالکان پیش بینی می‌کند. قیمت اصلی هر دستگاه حدود 750،000 دلار بود اما هزینه های تعمیر و نگهداری سالانه معمولاً بین 2 تا 3 درصدِ سرمایة اولیه است. هزینه های نگهداری معمولاً با افزایش سن و کارکرد دستگاه افزایش می‌یابد.

در برخی موارد، هزینة نگهداری سالانه تقریباً 250،000 دلار در طی یک دوره 10 ساله ارائه و گزارش شده است. آیا یک صاحبِ کسب و کار نمی‌خواهد این هزینة تعمیر و نگهداری را تحت کنترل نگه داشته و اگر بتواند آن را کم کند؟

این هشت مرحله می‌تواند به یک سازنده کمک کند تا مدیریت تعمیرات دستگاه های برش لیزری را بهتر انجام داده و به کاهش هزینه های مربوط به طول عمر و کارکرد این تجهیزات کمک کند.

1- اتخاذ تصمیم گیری های هوشمند درباره قطعات یدکی و قطعات MRO

تولید کنندگان علاقه‌ای به انبار کردن تعداد زیادی از قطعات و تجهیزات اضافی ندارند،حال چه این‌ها ورق فلز خام باشد یا قطعات تعویضی برای تجهیزات. اما برخی از ماشین آلات مانند دستگاه برش لیزری، بخشی جدایی ناپذیر از یک تجارت صنعتی درهم‌تنیده است. به همین دلیل است که سازندگان نیاز دارند تصمیمات هوشمندانه‌ای برای نگهداری قطعات یدکی بگیرند.

توافقنامه برای خدمات دهی، با سازنده ابزار ها و یا شخص ثالث یک راه عالی برای مدیریت موجودی قطعات یدکی است. این روش اجازه می­دهد تا سازنده بتواند مجموعه کوچکی از قطعات یدکی مهم را حفظ کند و از طرفی بتواند قطعات گران قیمتی که ممکن است آسیب دیده یا نابود شوند نگهداری نکنند. یک لوله RF برای دستگاه برش لیزر مثال خوبی است. این بخش مهمی در دستگاه لیزر CO2 که قطعه‌ای نسبتاً گران است و بعد از مدت دو یا سه سال از کار می‌افتد. مگر آنکه یک سازنده که ماشین آلات زیادی دارد، احتمالاً نخواهد یک دست دومش را در انبار نگه دارد.

بنابراین سازنده دو گزینه برای کاهش خطر توقف ناشی از عدم قرار دادن این جزء در انبارش در پیش رو دارد. اول این که اطمینان حاصل شود تأمین کننده، خود بخشی از آن را به صورت محلی و برای تحویل فوری عرضه می‌کند و می‌تواند سریع آن را تهیه کند. با این حال که ضمانت اجرایی برای خدمات مورد نیاز توافق شده است. گزینه دوم این است که اقدامات لازم برای پایش وضعیت شکست در زمان مناسب و دقیق انجام پذیرد، بنابراین می‌توان آن را نه خیلی زود و نه خیلی دیر در دستور کار قرار داد.

برای مثال یک سیستم کنترل از راه دور،که نه تنها در لیزرها، بلکه در ایستگاه های رادیویی هم استفاده می‌شود این گونه است. این سیستم پایش وضعیت از راه دور متصل به درگاه خروجی ژنراتور به طور منظم پارامترها را خوانده، ناهنجاری ها را تشخیص داده و مسائل مربوط به کارایی بالقوه را پیش بینی می‌کند و باعث می­شود که تولید کنندگان  قطعات را در زمان مناسب جهت جلوگیری از خرابی تعویض کنند.

یک تولید کننده باید به تیم خرید خود تکیه کند تا بتواند تعیین کند که آیا توافقنامة خدماتی منطقی است یا خیر و چه قطعات یدکی باید در تعمیرگاه نگه داشته شود.

برای کمک به این موضوع حیاتی پرسنل خرید باید بیشتر از سایرین بدانند. آن‌ها باید بدانند که چه قطعات حیاتی را که تولید می‌کنند، ممکن است بیشتر مورد نیاز باشند. این اطلاعات باید به روز شود. در یک بار توقف ماشین، عوامل خرید زمان کافی را برای شروع این سطح جمع‌آوری اطلاعات ندارند و نمی‌توانند انتظار داشته باشند که بتوانند بهترین خرید با بیشترین کارایی را انجام دهند.

عوامل خرید همچنین نیاز به یک سیستم برای پیگیری این جزئیات دارند. این می‌تواند به همان سادگی یک صفحه گسترده(spreadsheet) یا به پیچیدگی ارزیابی مدلی از یک بسته نرم افزاری برنامه ریزی منابع سازمانی باشد. (مورد دوم برای تولید کنندگان امکان گزارش دهی و تحلیلی قدرتمند فراهم می‌کند). مهم نیست که شرکت کدام روش را انتخاب کند بلکه باید از داده ها برای تصمیم گیری آگاهانه استفاده کنند و اقدامات اصلاحی را انجام دهند.

2-در نظر گرفتن مشتریان کلیدی

بر هیچ کس پوشیده نیست که تعداد محدودی مشتری هستند که سودبخشی زیادی برای تولیدکنندگان دارند. درنتیجه این مشتریان، به دنبال خدمات با کیفیت و رضایت بخش برای خود هستند.

تولید کنندگان صنعتی می‌توانند با استفاده از برنامه ریزی های جامع از بروز مشکلات جدی در تولید و قرارگیری در تنگناها اجتناب کنند. آن‌ها باید تجهیزات ضروری را برای دستگاه هایی که برای مشتریان کلیدی ساخته شده شناسایی کنند. در برخی موارد، تولید کنندگان ممکن است حتی بخواهند تجهیزات مهم و حیاتی را شناسایی و علامت گذاری کنند.

تیم تعمیر و نگهداری باید همیشه این تجهیزات را اولویت بندی کند. همچنین، تیم خرید باید برنامه پشتیبان برای پیدا کردن قطعات یدکی مورد نیاز یا برنامه های تولید متنوع، داشته باشد که برای این عمر ممکن است برای فعالیت های تولیدی خارج از برنامه مورد نیاز باشد.

این به هیچ وجه به معنی نادیده گرفتن تجهیزات فرعی نیست. این فقط یک روش برای تمرکز بر روی تکنولوژی اصلی تعمیر و نگهداری است که این موضوع احتمالاً شامل ماشین آلات برش لیزری، برای حفظ بالاترین سطح خدمات برای همه مشتریان است.

3-بررسی گزینه ها و امکانات موجود

تیم خرید باید بداند که طرح های جدید و کم هزینه گاهی اوقات می‌تواند بهتر از قطعات اورجینال دستگاهی باشد که 5تا10 عمر کرده است. فکر سنتی همیشه می‌گوید که باید یک قطعه که دقیقاً مثل قطعه‌ی قبلی است جایگزینش شود، اما ممکن است این ایده لزوماً بهترین انتخاب نباشد.

به‌عنوان مثال، لنزهای جدید low-absorption و bellow های جدید، هر دو با ویژگی های بهبود یافته و طراحی شده برای استفاده طولانی تر، اغلب از قطعات استاندارد قدیمی که با طراحی ماشین اصلی طراحی شده، بهتر عمل می‌کنند.

لیزر سورس-1 - برش لیزر ایران
لنز -1 - برش لیزر ایران

4-ایجاد قوانین خرید

خرید و فروش قطعات یدکی یک تجارت بزرگ است. تجهیزات صنعتی در بازار جهانی بیش از 150 میلیارد دلار ارزش دارد. سازنده باید دستورالعمل هایی برای خرید تجهیزات ایجاد کند تا مطمئن شود اداره خرید تصمیمات عاقلانه می‌گیرد و فقط به کسب درآمد خدمات پس از فروش کارخانه‌ی مبدأ کمک نمی‌کند.

تصمیم نهایی نباید فقط و فقط بر اساس قیمت باشد. قوانین جدید باید کیفیت محصول، سرعت تحویل، پشتیبانی فنی و شهرت عرضه کننده را هم در نظر بگیرد. این که فردی خبره برای نظارت بر خرید قطعات پیچیده وجود داشته باشد نیز مفید است .

5- در نظر گرفتن وارانتی های معتبر و گسترده

قراردادهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و وارانتی های گسترده، بخش عمده‌ای از زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهند. آن‌ها موجب آرامش خاطر مصرف کنندگان و آپشن های اضافی برای نمایندگی های فروش می‌شوند تا محصول را راحت تر به فروش برسانند.

برخی از سازندگان  ممکن است این بیمه را بخواهند، به ویژه کسانی که سؤال های مربوط به اقدامات تعمیرونگهداری پیشگیرانه خود را دارند. دیگر سازندگان ممکن است تصمیم بگیرند که بر روی کارکنان و برنامه های خودشان سرمایه گذاری کنند.

اگر یک سازنده قرارداد تعمیرونگهداری یا تمدید گارانتی را بخواهد، اداره خرید باید درک کاملی از خدماتی که توسط وارانتی پوشش داده شده است داشته باشد. آیا قرارداد تعمیر و نگهداری و همچنین تعویض قطعات را پوشش می‌دهد؟ آیا تخفیف برای تعویض هر قطعه‌ای می‌دهند؟ آیا هزینه اضافی یک سرویس اضطراری خارج از قرارداد را پرداخت می‌کند؟ محدودیت های قرارداد چه هستند؟

6- عمل کردن به روش تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط سازنده

همیشه سازنده دستگاه برش لیزر یک برنامه تعمیرونگهداری پیشنهادی ارائه می‌دهد و هر شرکتی باید آن را دنبال کند تا حداکثر بازدهی را در طول عمر دستگاه داشته باشد. استفاده از روش های میانبر تنها باعث افزایش مشکلات و خرابی های ناخواسته می­شود.

تیم تعمیر و نگهداری همچنین باید یک دفترچه یادداشت داشته باشد تا بتواند فعالیت تعمیر و نگهداری را ثبت و ضبط کرده و متغیرهای تولید را کنترل و پیگیری کند. پرسنل تعمیر و نگهداری با گذشت زمان می‌توانند مشکلات مربوط به عملکرد دستگاه را بر اساس شرایط خاصی که ممکن است در گذشته شاهد آن بوده و در دفترچه ذکر شده باشد رفع کنند.

تیم تعمیرونگهداری باید این نظارت را به صورت اتوماتیک درآورد. بعضی از عملیات تولیدی پیشرفته این تجهیزات گران را به شبکه خود الحاق می‌کنند و اندازه گیری های دقیق به کانکتورهای الکتریکی اجازه می‌دهد شرایط خاص را کنترل کنند. سپس آن‌ها می‌توانند این مقادیر را در مقایسه با دوره های تعمیر و نگهداری در طول زمان مقایسه کرده و یک ابزار تعمیرونگهداری هوشمند در فرآیند ایجاد کنند.

علاوه بر این، تیم تعمیر و نگهداری باید اطمینان حاصل کند که محیط تولیدی آن شرکت برای تکنولوژی پیشرفته مناسب است. آب مصرفی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و درجه حرارت و رطوبت باید مناسب باشند. خطوط هوا و گاز فشرده باید عاری از نشت یا آلاینده ها باشند و منبع تغذیه باید پایدار باشد.

7- آموزش به پرسنل تعمیر و نگهداری

پرسنل آموزش دیده سرمايه هایي هستند که در کاهش هزينه هاي مربوط به قطعات و خدمات تأثیر بسزایی دارند.

تکنسین های تعمیرونگهداری آموزش دیده می‌توانند در رفع موانع راه گشا باشند و نیاز به خدمات گران قیمت را نیز کاهش دهند. هنگامی که آن‌ها قادر به تشخیص مشکل نیستند، این افراد آموزش دیده بسیار مفید هستند و می‌توانند با استفاده از کنترل از راه دور مشکل را از طریق اینترنت یا تلفن به طور دقیق مشخص و حل کنند و اصلاح مد نظر خود را انجام داده و مجدداً هزینه‌ی خدمات اضافه را از بین ببرند.

تکنسین های تعمیر و نگهداری ارزشمند نیز می‌توانند راه را برای دیگران باز کنند. آن‌ها می‌توانند فرایندها و روند کار را مستندسازی کرده و افراد کم تجربه تر می‌توانند از آن‌ها الگوبرداری و استفاده کنند و عادت های کاری موفق را بیاموزند. آن‌ها ممکن است در ایجاد یک ماتریکس مفید باشند و ایده­ای از مهارت ها و استعدادهایی که یک تکنسین تعمیر و نگهداری واجد شرایط باید داشته باشد ارائه دهند.

8-درگیر کردن تیم

یک تیم درگیر، در ذهن خود بیشتر از اینکه فقط به فکر پر کردن ساعت کاریشان باشند درگیرند. آن‌ها پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند و اقداماتی انجام می‌دهند که ضایعات را در کارخانه حذف کرده و درنهایت خدمات بهتری را به مشتریان ارائه می‌دهند.

تیم تعمیر و نگهداری باید آگاه باشد که چه شاخص های عملکرد کلیدی‌ای (KIP) باید دنبال شود. این KPI ها می‌توانند زمان صرف شده برای قوی کردن تجهیزات یا فرایند ها، حذف علل ریشه‌ای مشکلات، حذف زباله ها و اثربخشی برنامه های تعمیرونگهداری را پوشش دهند. ارتباط مؤثر در مورد KPI ها می‌تواند با یک صفحه‌نمایش بصری در کارگاه انجام شود. مدیریت نیاز دارد تا بازخورد تیم نگهداری را ببیند و آن‌ها را در وضعیت پیشرفت مستمر قرار دهد.

مدیریت شرکت باید انگیزه های غیرمالی را در نظر بگیرد و فعالیت های تعمیر و نگهداری را در الویت قرار دهد.

هیچ راه حل مناسبی برای مدیریت تعمیرات در فروشگاه های تولید لیزر وجود ندارد. اما بعضی از این درس های تعمیراتی که از تولیدکنندگان موفق آموخته می‌شود، قطعاً منجر به عملکرد مناسب‌تر، قابل اطمینان تر و مقرون به صرفه تر می‌شود و در نهایت، در بلندمدت، بازده بالاتر ماشین ها را به ارمغان می‌آورد.

مجموعه برش لیزر ایران از سال 89 تا کنون با بیش از یک دهه تجربه در استان البرز شهرستان کرج در کنار شما همراهان گرامی و ارجمند بوده است، این مجموعه همواره با ارائه خدمات نوین و پیشرفته در کنار پرسنل و نیروی کارحرفه ای ، به صورت سه شیفت و با کار شبانه روزی جهت کسب رضایت و ارائه خدمات به موقع، برای مشتریان خود تلاش میکند.

شما همراهان گرامی میتوانید جهت دریافت خدمات برش لیزر و همچنین آگاهی از سایر خدمات مجموعه برش لیزر ایران با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

همواره از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم

مجتمع خدمات برش لیزر ایران