خمکاری فرآیندی است که جسم مورد نظر با حفظ حجم اولیه، تغییر شکل پیدا می‌کند تا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. خمکاری فلزات با دستگاه‌های خاصی مانند cnc و پرس برک انجام می‌شود که از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها هستند و کار خود را با سرعت و دقت بالا انجام می‌دهند. خمکاری در صنایع مختلف مانند هواپیماسازی، الکترونیکی، خودروسازی و… به‌کار می‌رود.

تعریف خمکاری فلزات

خمکاری نوعی عمل فیزیکی است که فلز را از حالت اولیه تغییر شکل می‌دهد، بدون این‌که حجم اولیه آن تغییر کند. خمکاری به ضخامت، اندازه، شعاع، زاویه‌ی فلز بستگی دارد. دستگاه خم باید با توجه به فلز مورد نظر تنظیم شود تا با راندمان بهتری محصول خمیده به‌دست آید.

عمل خمکاری فلزات در دستگاه‌های مختلف به چه صورت است؟

به طور کلی، دستگاه‌های خمکاری دارای دو بخش به نام‌های پانچ و سمبه هستند که پانچ بخش سنگین دستگاه است که در بالا قرار گرفته است و سمبه صفحه‌ای تو خالی در پایین و روی میز کار قرار دارد. خمکاری ورقه‌های فلزی به این صورت است که ورقه‌ها روی سمبه نگه داشته می‌شوند و پانج بخش سنگین دستگاه با اعمال فشار از بالا روی ورقه‌های فلز باعث خم شدن فلز مورد نظر می‌شود. مقدار خمیدگی ورقه به فشار پانچ بستگی دارد. از این‌رو فشار پانچ باید با توجه به اندازه و ضخامت ورقه‌ها باید تنظیم شود. سمبه و پانچ با تغییر اندازه‌ی ورقه‌های فلز تغییر می‌کنند. از نمونه دستگاه‌های خمکاری به دستگاه cnc و دستگاه پرس برک اشاره می‌کنیم که بسیار کاربردی‌تر هستند. در مطالب زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خمکاری فلزات با دستگاه پرس برک به چه صورت است؟

دستگاه پرس برک یکی از دستگاه‌های خاصی است که علاوه بر خم کاری، برای ایجاد شکاف و برش فلزات به‌کار می‌رود. به این صورت که در ورقه‌های فلزی با اندازه دلخواه میتوان شکاف‌های مختلفی ایجاد کرد. همچنین با این دستگاه میتوان ورقه‌های فلزی را در اندازه‌های متفاوت و به‌صورت عمودی یا افقی برش داد. یکی دیگر از کاربرد‌های دستگاه پرس برک، ایجاد شکل‌ها و طرح‌های مختلف در فلزات است.

خمکاری در صنایع مختلف کاربرد‌های زیادی دارد که عبارتند از:

  • در صنایع خودروسازی و هواپیماسازی به‌کار می‌رود.
  • در صنایع نظامی مانند انواع تانک‌ها، پهپاد‌ها، خودروهای نظامی و… کاربرد دارد.
  • در وسایل آشپزخانه مانند تولید انواع قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها‌ استفاده می‌شود.
  • در صنایع الکترونیکی برای ساخت باکس‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • همچنین در کشاورزی و ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارد.
خمکاری با دستگاه برک 2- لیزر برش ایران

معایب خمکاری با دستگاه‌های پرس برک و cnc

در کنار مزایای فراوان، این دستگاه‌ها معایبی هم دارند از جمله‌ی این معایب عبارتند از:

  • در خم کاری فلزات نباید ضخامت فلز تغییر کند؛ در حالی که ضخامت برخی ورقه‌ها در کار با این دستگاه‌ها تغییر می‌کنند.
  • پس از خم کاری، ورقه‌های فلزی باید سطح صاف و یکنواختی داشته باشند؛ اما در مواردی چین و ترک دیده می‌شود.
  • برای خمکاری ورقه‌ها با دستگاه خمکاری لازم است افراد کاردانی این کار را انجام دهند؛ چون بی‌دقتی باعث خراب شدن ورقه‌ها می‌شود.
خمکاری با دستگاه برک 1 - لیزر برش ایران

مجموعه برش لیزر ایران از سال 89 تا کنون با بیش از یک دهه تجربه در استان البرز شهرستان کرج در کنار شما همراهان گرامی و ارجمند بوده است، این مجموعه همواره با ارائه خدمات نوین و پیشرفته در کنار پرسنل و نیروی کارحرفه ای ، به صورت سه شیفت و با کار شبانه روزی جهت کسب رضایت و ارائه خدمات به موقع، برای مشتریان خود تلاش میکند.

شما همراهان گرامی میتوانید جهت دریافت خدمات خمکاری و همچنین آگاهی از سایر خدمات مجموعه برش لیزر ایران با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

همواره از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم

مجتمع خدمات برش لیزر ایران