به عملیاتی که در طی آن سوراخ‌کاری به روش نوین و مناسب بر روی انواع ورق‌های فلزی، چوب و… انجام می‌شوند، قلاویز کاری گفته می‌شود. در قلاویز کاری فرآیند سوراخ کردن بسیار دقیق و باظرافت انجام می‌شود تا پیچ مناسب و دلخواه به سهولت در آن قرار گیرد. جنس بدنه مته قلاویز بیشتر با فولاد ساخته می‌شود که قدرت بالایی را دارد و بر روی انواع ورق‌ها به راحتی فرآیند سوراخ‌کاری انجام می‌شود.

چند نوع قلاویز کاری وجود دارد؟

قلاویز کاری اکثراً به دو نوع دستی و ماشینی انجام می‌شود که ما قصد داریم در این مقاله هر دو نوع قلاویز کاری را بررسی کنیم.

  • قلاویز دستی

در قلاویز دستی سه مته متنوع وجود دارد که هر مته فرآیند خاصی را انجام می‌دهد و در نهایت خروجی کار باکیفیت و مورد رضایت در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. هر مته به ترتیب به صورت مته پیش از کار، میان کار و پس از کار تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام فرآیندی را بر عهده می‌گیرند تا عملیات براده کاری به نحو احسن، دقیق و مرغوب انجام شود.

  • قلاویز ماشینی

در قلاویز ماشینی فرآیند سوراخ‌کاری و براده‌کاری به روش پیشرفته و جدید انجام می‌شود. در این روش، عملیات سوراخ‌کاری بسیار راحت و سریع انجام می‌شود که نسبت به روش دستی استفاده از قلاویز ماشینی سرعت‌العمل در حین کار را بالاتر می‌برد. قلاویز ماشینی این مزیت را دارد که بدون دخالت دست و نیروی انسانی سوراخ‌کاری انجام ‌شود.

کاربردهای قلاویز کاری چیست؟

قلاویز کاری کاربردهای زیادی دارد و در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای قلاویز کاری، اتصال دو ورق یا قطعه فلزی، چوبی و… به یکدیگر است. هرگاه در صنایع مختلف نیاز به اتصال دو قطعه به همدیگر باشد از فرآیند پیچ کاری استفاده می‌شود. لازم است بدانید این نوع فرآیند، اتصال بین دو قطعه یا ورق به صورت مداوم نیست و هرگاه که قصد داشته باشید، می‌توانید با باز کردن پیچ اتصال این دو قطعه را قطع کنید.

خدمات قلاویز 2- برش لیزر ایران

نکات مهم در حین کار با قلاویز کاری

در حین قلاویز کاری باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا با مشکلی روبه‌رو نشوید و بتوانید با سرعت‌العمل مناسبی فرآیند قلاویز‌کاری را با دقت بالا انجام دهید. از آن‌جایی که میزان قدرت و مدت زمان مورد نیاز برای سوراخ کردن سطوح مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، لازم است قبل از شروع عملیات میزان قدرت و زمان در دسترس را نسبت به سطح فلزی یا چوبی که قصد قلاویز کردن آن را دارید، هماهنگ کنید. به‌عنوان‌مثال؛ سطوح فلزی به دلیل سختی بیشتر نسبت به سطوح چوبی نیازمند قدرت بیشتری هستند.

در قلاویز کاری باید از روغن استفاده شود تا به آسانی بتوان فرآیند سوراخ کردن را انجام داد. علاوه بر موارد مذکور در حین کار بسیار با اهمیت است که فشار و قدرت بیش از اندازه بر روی مته‌ها ایجاد نکنید؛ زیرا فشار زیاد موجب شکسته شدن و خرابی مته‌ها می‌شود.

مجموعه برش لیزر ایران از سال 89 تا کنون با بیش از یک دهه تجربه در استان البرز شهرستان کرج در کنار شما همراهان گرامی و ارجمند بوده است، این مجموعه همواره با ارائه خدمات نوین و پیشرفته در کنار پرسنل و نیروی کارحرفه ای ، به صورت سه شیفت و با کار شبانه روزی جهت کسب رضایت و ارائه خدمات به موقع، برای مشتریان خود تلاش میکند.

شما همراهان گرامی میتوانید جهت دریافت خدمات قلاویز کاری و همچنین آگاهی از سایر خدمات مجموعه برش لیزر ایران با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

همواره از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم

مجتمع خدمات برش لیزر ایران