برش با استفاده از لیزر، از فرآیندها و روش‌های نوین در برشکاری است که در دهه‌های اخیر ، مورد توجه اهل صنعت قرار گرفته است. برش لیزری، پدیده‌ای است که در آن، اشعه‌ی لیزر با متمرکز شدن بر روی یک نقطه، نیروی بسیار قدرتمندی ایجاد می‌کند که این عملکرد، موجب برش اجسام با کیفیتی بسیار عالی می‌شود. این دستگاه پیشرفته قادر است، هر نوع متریال اعم از فلز و یا نافلز را با سرعت و دقت بالا و البته بدون ایجاد لبه‌های موج دار برش دهد.

این سازوکار، نقش بسیار مهمی را در صنعت ایفا کرده و دامنه‌ی فعالیت‌های گوناگونی را در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهد. از این رو ، انواع دستگاه‌های برش فلزی برای استفاده در عناوین و مصارف متنوع، بسته به هر نوع نیاز، تولید شده‌اند.

تعمیر و نگهداری ماشین لیزر فایبر

یکی از جدیدترین و پرکاربردترین دستگاه‌های برش لیزری، دستگاه نوری فایبر است که با هدایت اشعه‌ی لیزر به وسیله‌ی فیبر نوری بر روی قطعه‌ی کار، عملیات برش‌کاری را انجام می‌دهد. این دستگاه، گزینه ی مناسبی برای حکاکی، خدمات برش فلزات و زنگ‌زدایی است.

دستگاه فایبر متشکل از یک منبع اصلی است که لیزر را تولید و به آینه‌های دستگاه می‌تاباند و سپس بر روی سطح مورد نظر هدایت می‌گردد. طبیعتاً یکی از بزرگ‌ترین مزایای این دستگاه، کیفیت بالای خروجی لیزر آن است.

با استفاده از این دستگاه قادر هستید، هرگونه متن، شماره، تصویر برند و … را بر روی محصولات خود حکاکی کنید و البته این نوع حکاکی به دلیل این‌که نوعی لایه‌برداری محسوب می‌شود، به هیچ عنوان پاک نخواهد شد و با فرآیند چاپ، متفاوت است.

به دلیل کارایی‌ها و عملکرد متفاوت دستگاه فایبر، می‌توان از آن در صنعت ساخت انواع تابلوهای برق اعم از تابلو برق صنعتی، استیل و انواع باکس های فلزی استفاده کرد.

انتخاب لیزر فایبر برای چاپ بر روی قوطی‌ها و باکس‌های فلزی، می‌تواند به عنوان کاتالیزوری برای بهبود سرعت، وضوح و کارایی باشد.

کلیه ی عملیات برش متریال‌های متعدد نظیر مس، آهن، ورق استیل، برنج، برنز، ورق کامپوزیت، ورق پلکس و … که در ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی به‌کار می‌روند، توسط دستگاه برش لیزری فایبر انجام می‌گردد.

در ساخت تابلو برق‌های متعدد، ما به استفاده از انواع برش‌های لیزری نیازمندیم. یکی از بزرگ‌ترین معضلات در صنعت تابلو‌سازی برق، قرار دادن راهنما و توضیحات مربوطه‌ی دستگاه در تابلو برق است. اگرچه بخواهیم تا دفترچه‌ی عملکرد را در خود تابلو قرار دهیم، احتمال گم شدن و از بین رفتن آن و یا در دسترس نبودن همیشگی آن وجود دارد. لذا حکاکی لیزری این فرآیند را به عهده گرفته و با استفاده از لیزر، مشخصات مربوطه بر روی خود تابلو حکاکی می‌گردد.

برش لیزری - برش لیزر ایران (1)

زمان تعویض قطعات دستگاه لیزر

دستگاه لیزر از ترکیب مجموعه‌ای از قطعات تشکیل شده است‌ و تعدادی از این قطعات، عمر مفید دارند و از قطعات مصرفی محسوب می‌گردند. بنابراین دستگاه لیزر بعد از مدتی کار کردن، به تعویض برخی از این قطعات نیاز دارد. استفاده از قطعات یدکی بی‌کیفیت موجب خراب شدن دستگاه، کاهش کیفیت کترل خروجی و هدر رفت مواد اولیه می‌گردد.

یکی از نکات مهم که هنگام خرید دستگاه برش لیزر باید به آن توجه داشت، تأمین قطعات یدکی دستگاه با قیمت مناسب و در حداقل زمان ممکن است. نگهداری از دستگاه لیزر، شامل روتین نگهداری دوره‌ای و بازرسی منظم مکانیکی است. قسمت‌های اپتیک دستگاه، مسیرهای نور و سیستم خنک‌کننده  از مهم‌ترین بخش‌ها در این پروسه هستند.

برای این‌که دستگاه برش لیزری عمر بالایی داشته باشد و بتواند کارکردهای استاندارد خود را انجام دهد، نیازمند تمیزکاری‌های روزانه و نگهداری‌های مربوطه است.

کار با دستگاه برش لیزر فایبر با رعایت نکات مربوطه، بسیار آسان می‌گردد:

الف) ظاهر دستگاه را از هر نوع آلودگی پاکسازی کنید.

ب) به صورت منظم، پیچ‌ها و اتصالات دستگاه را چک کنید تا محکم و ثابت باشند.

پ) در فرآیند حکاکی باید به شدت مواظب بود تا باعث خسارت به دستگاه نشود؛ زیرا احتمال برخورد و شکستگی وجود دارد و باید فاصله‌ی بین دستگاه و متریال حکاکی شده سازمان‌دهی شود.

ت) دستگاه‌های لیزر فایبر از خنک کننده‌های هوا استفاده می‌کنند. لذا صحت کار آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بایستی به صورت منظم چک شوند و در صورت نیاز، تعمیر و یا جایگزین شوند.

مجموعه برش لیزر ایران از سال 89 تا کنون با بیش از یک دهه تجربه در استان البرز شهرستان کرج در کنار شما همراهان گرامی و ارجمند بوده است، این مجموعه همواره با ارائه خدمات نوین و پیشرفته در کنار پرسنل و نیروی کارحرفه ای ، به صورت سه شیفت و با کار شبانه روزی جهت کسب رضایت و ارائه خدمات به موقع، برای مشتریان خود تلاش میکند.

شما همراهان گرامی میتوانید جهت دریافت خدمات فرز سی ان سی(CNC) و همچنین آگاهی از سایر خدمات مجموعه برش لیزر ایران با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

همواره از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم

مجتمع خدمات برش لیزر ایران